1ehsareh
1ehsareh
ماسوله

ماسوله؛ بهشتی کوچک در شمال ایران

جاهای دیدنی ماسوله

ماسوله یکی از زیباترین مناطق ایران است که در شمال کشورمان قرار گرفته است و از چهار طرف به شهرستان های فومن، ماسال، طارم علیا و خلخال منتهی می شود. ماسوله در استان گیلان و در ۶۰ کیلومتری شهر رشت مرکز این استان قرار گرفته است.

روستای ماسوله یکی از تاریخی ترین مناطق ایران است که قدمت آن به ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ سال پیش تخمین زده شده است و به همین دلیل در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرا گرفت. گویش اصلی زبان مردم، تالشی است اما فرهنگ مردم این روستا از فرهنگ های تالشی، خلخالی و گیلکی تاثیر گرفته است.

قرار گرفتن روستای ماسوله در منطقه ای کوهستانی باعث شده است که تابستان های معتدل و زمستان های سردی داشته باشد، بنابراین بهترین زمان سفر به ماسوله برای بهره بردن از زیبایی های آن، فصل تابستان است. در فصل بهار به دلیل بارش زیاد باران و خنکی و گاهی سردی هوا شاید نتوان آنچنان که باید از همه جای لذت برد، البته وجود این بارش ها باعث بوجود آوردن مه های بسیار غلیظی در اطراف خانه های روستا می شود که زیبایی آنها را ۲ برابر می کند. در فصل زمستان، بارش برف سنگین است و در سرتاسر روستا تقریبا یخبندان می شود. اگر چه مقدار رطوب هوا در این روستا زیاد است اما اصلا اذیت کننده نیست چون هوا خنک است.

کلمه ماسوله از کجا آمده است؟

گفته شده که کلمه ی  ماسوله از دو بخش ماس به معنای کوه و اوله به معنای بلند تشکیل شده است و بنابراین ماسوله یعنی «کوه بلند».

معماری خانه های روستا

ماسوله روستایی پلکانی است که در آن کف هر خانه روی سقف خانه ی دیگر قرار گرفته است و این موضوع باعث خاص شدن آن شده است. علاوه براین جالب است بدانید از منطقه ی جلوی خانه ها و پشت بام ها به عنوان پیاده رو استفاده می شود. خانه های زرد رنگ روستا در پس زمینه ای سبز رنگ از جنگل .و کوه های پوشیده از گیاهان سبز خوشرنگ، قرار گرفته اند و به همین دلیل وقتی در محاصره ی مه قرار می گیرند، زیبایی ای نقاشی گونه و شبیه کارت پستال می گیرند.

یکی دیگر از زیبایی های معماری خانه های ماسوله، چوبی بودن خانه ها و بخصوص در و پنجره های آن است که گاه به سلیقه ی ساکنان با گلدان های شمعدانی زیبا آراسته شده اند و گرچه خانه هایی که جدیدا در این روستا ساخته و یا مرمت می شوند، اکثرا از بتون و آهن هستند اما سعی می شود همچنان ظاهر سنتی آنها حفظ شود.

چطور به ماسوله بریم؟

برای رسیدن به ماسوله ابتدا باید به شهرستان فومن در استان گیلان بروید و از آنجا تابلو به سمت ماسوله وجود دارد که خیلی راحت با ماشین شخصی می توانید خودتان را به آنجا برسانید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.